Szklanka cukru, ile to gram

Szklanka cukru ile to gram

W kuchni niezastąpiona jest nowoczesna waga elektroniczna, dzięki której możemy precyzyjnie ważyć produkty wymienione w przepisach. Kiedy dysponujemy odpowiednią miarką do odmierzania, jaka wymieniona jest akurat w danym przepisie, również mamy ułatwione zadanie. Zdarza się jednak, że w przepisach napotykamy problemy dotyczące przeliczania proporcji składników. Zadajemy sobie wówczas pytania typu: szklanka cukru, ile to gram? Dlatego warto poznać proste przeliczniki objętości w stosunku do wagi, dzięki którym gotowanie czy pieczenie ciast stanie się łatwiejsze.

Gdy baterie w naszej wadze akurat się rozładują, dobrze jest wiedzieć, ile waży szklanka cukru, często pojawiająca się w treści przepisów.

Szklanka cukru= 250 gram

Odpowiedzią na pytanie, ile gram ma szklanka cukru jest wartość 250 gramów. Oczywiście wyliczenie to dotyczy typowej szklanki o pojemności 250 ml. Wybierając szklankę do odmierzania musimy się upewnić, czy nie ma mniejszej pojemności np. 200 ml lub innej. Wówczas powinniśmy zweryfikować, ile gram ma szklanka o takiej pojemności. W przypadku sypkiego artykułu spożywczego, jakim jest cukier, jego objętość w szklance 200 ml osiąga wagę 200g.

pół szklanki cukru

Ile gram ma szklanka cukru

Kiedy pada pytanie o treści, ile gram ma szklanka, należy doprecyzować, o jaki artykuł spożywczy chodzi. W odniesieniu do różnych produktów żywnościowych, pytanie o treści: jedna szklanka – ile to gram, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Ciężar zależy bowiem od gęstości konkretnej cieczy (np. woda, olej) lub ciężaru i stopnia rozdrobnienia artykułów sypkich (mąka, cukier, kasza).

1/2 szklanki cukru – ile to gram

Mając w przepisie podaną ilość ½ szklanki cukru, zastanawiamy się, ile to gram, ale bez obaw – to prosty rachunek. Posiadając wiedzę o tym, że 1 szklanka cukru to 250 gramów, przyjmujemy jako ½ szklanki cukru 125 gramów, czyli połowę tej liczby.

Łyżeczka cukru

Łyżeczka cukru – ile gram?

Sprawa ma się podobnie w przypadku przeliczników dotyczących mniejszych objętości. Dobrym przykładem będzie tu np. mała łyżeczka cukru, ile gram możemy przyjąć jako jej odpowiednik? Pełna tzw. czubata łyżeczka cukru waży 5 gramów, natomiast 4 gramy będzie ważyła płaska łyżeczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *